Wiele osób jest przekonanych, że po rozwodzie prawo do opieki nad dzieckiem przysługuje przede wszystkim matce. Nic bardziej mylnego. I choć rzeczywiście w praktyce najczęściej dziecko zamieszkuje z matką, to jednak wcale nie musi być to reguła. W wielu okolicznościach lepszym rozwiązaniem jest pozostawanie dziecka z ojcem.
W pierwszej kolejności warto przypomnieć, że zgodnie z regulacjami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, rodzice mają równe prawa i obowiązki względem swojego dziecka. Oznacza to, że zarówno ojciec, jak i matka – w takim samym stopniu – mają prawo sprawować opiekę nad dzieckiem oraz decydować o kierunkach jego wychowania. Na każdym z rodziców ciąży także obowiązek łożenia środków finansowych na utrzymanie ich dziecka. Właściwie jedynie ograniczenie bądź pozbawienie władzy rodzicielskiej może wyłączyć uprawnienia rodzicielskie. Choć w praktyce życie pisze różne scenariusze. Nierzadko zdecydowanie lepiej jest dla dziecka, gdy zajmie się nim ojciec, a nie matka.
Prawdziwość tej tezy mógłby potwierdzić niejeden adwokat Sprawy rodzinne Wrocław bardzo często potwierdzają, że lepszym opiekunem dla dziecka będzie ojciec. I nie chodzi tu tylko o drastyczne przypadki jak chociażby silne uzależnienie matki od alkoholu bądź narkotyków, czy też podejmowanie przez nią działalności przestępczej. Nierzadko sam fakt zawarcia przez kobietę nowego związku czy wyjazd za granicę uniemożliwia jej podjęcie opieki nad dzieckiem w sposób gwarantujący jak najwyższe zabezpieczenie jego dobra.
Z drugiej jednak strony należy pamiętać o tym, że sam fakt, iż ojciec nie zgadza się z postępowaniem matki bądź uznaje je za naganne, nie oznacza, iż może on liczyć na przyznanie opieki nad dzieckiem. Z punktu widzenia ojca kluczowe jest przekonanie do swoich racji sądu. Do tego z kolei trzeba używać prawniczych argumentów. Im będą one lepszej jakości, tym większe szanse na opiekę. Dlatego tak ważna jest tu pomoc doświadczonego adwokata od spraw rodzinnych. Wrocław posiada takich specjalistów, ale przed wyborem konkretnej kancelarii trzeba dokładnie sprawdzić jej kwalifikacje i portfolio wygranych spraw.
Chodzi tu przede wszystkim o wykazanie, iż dobro dziecka – a nie rodziców – wymaga, aby pozostawało ono z ojcem. Zawsze trzeba wykazać to konkretnymi argumentami, potwierdzonymi przez zeznania świadków bądź opinie biegłych, np. psychologów lub psychiatrów. Gołosłowne twierdzenia czy tym bardziej emocjonalne animozje nie mają dla sądu żadnego znaczenia. Liczą się tylko fakty i ich prawna ocena z punktu widzenia interesów dziecka.
Trzeba pamiętać, że zasady opieki nad dzieckiem po rozwodzie nigdy nie są ustalane raz na zawsze. Można je zmodyfikować wraz ze zmianą okoliczności. Dlatego dla ojca, który nie otrzymał opieki nad dzieckiem nic straconego. Zawsze powinien on trzymać rękę na pulsie, czekając na dogodny moment dla ochrony swoich praw. Więcej informacji mogą Państwo znaleźć pod adresem https://wroclaw-adwokat.pl/.