Inwestycja w akcje, czyli sposób na ochronę oszczędności przed inflacją

Niezwykle wysoka inflacja sprawia, że nasze oszczędności z każdym dniem tracą na wartości. Aby się przed tym uchronić, wiele osób podejmuje decyzję o wykorzystaniu swoich funduszy na cele inwestycyjne. Od wielu lat znaczną popularnością cieszą się akcje. Zakup papierów wartościowych sprawia, że możemy nie tylko uchronić się przed inflacją, ale również zarobić sporo pieniędzy. Inwestycja w akcje jest dziś znacznie prostsza, ponieważ tego typu transakcje można zawierać całkowicie online, bez konieczności wychodzenia z domu. W poniższym poradniku omawiamy, jakie korzyści wynikają z inwestycji w akcje.

Czym są akcje?

Akcje to papiery wartościowe, które emitują spółki akcyjne oraz komandytowo-akcyjne. Przedsiębiorstwa decydują się na emisję akcji po to, by pozyskać środki niezbędne do prowadzenia dalszej działalności lub zrealizowania kosztownych inwestycji. Osoby, które zaopatrują się w akcje, stają się akcjonariuszami, czyli mają konkretny udział w danej firmie. 

Fakt posiadania akcji przekłada się także na prawo do brania udziału w walnych zgromadzeniach spółki oraz pobierania dywidendy, czyli określonej gratyfikacji finansowej. Z kolei podmiot, który posiada ponad 50% akcji danego podmiotu, nazywany jest akcjonariuszem większościowym, a zatem ma prawo do samodzielnego podejmowania decyzji o charakterze strategicznym.

Historia giełd

Akcje kupuje się na giełdach. Warto wskazać, że pierwsze giełdy powstały już w XVI wieku w Anglii i Holandii. Pierwszą giełdą na świecie była Philadelpia Stock Exchange, która notabene w dalszym ciągu prosperuje. Największy wzrost popularności handlu akcjami przypadł na wiek XVIII – było to związane z utworzeniem New York Stock Exchange.

Dziś inwestycja w akcje jest znacznie prostsza i właściwie dostępna dla wszystkich osób na wyciągnięcie ręki. Jest to możliwe dzięki wyspecjalizowanym instytucjom finansowym, które dają dostęp do zakupu akcji w formie online. Oznacza to, że każda zainteresowana osoba może zakupić akcje bez wychodzenia z domu – wystarczy, że posiada urządzenie ze stałym dostępem do internetu. Jedną z popularnych platform oferujących dostęp do  ponad 30 000 akcji z rynków głównych i wschodzących na 60 giełdach z całego świata jest Saxo Forex Broker

Sposoby inwestowania w akcje 

Klasyczny sposób inwestowania w akcje polega na zakupie konkretnych papierów wartościowych emitowanych przez dane przedsiębiorstwo. Jest to zazwyczaj inwestycja o charakterze długoterminowym. Inwestor oczekuje, aż notowania danej firmy na tyle wzrosną, aby sprzedaż akcji była wystarczająco opłacalna. 

Innym rozwiązaniem jest handel akcjami poprzez kontrakty CFD. Polega to na tym, że nie kupujemy samych akcji, a jedynie spekulujemy na temat ich wartości. Osiągnięty zysk będzie uzależniony od tego, czy nasze przewidywania się sprawdziły.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *